Kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách

Kostel sv. Jakuba Staršího ve Stodůlkách

O víkendu počasí lákalo ven, takže jsem neodolala a vyrazila se na chvilku provětrat. Neumím sama courat jen tak bez cíle, takže jsem jej musela vytyčit. A to kostel v centru Starých Stodůlek.

Na místě nynějšího kostela stával románský kostelík, který je poprvé písemně zmiňován ve 13. století. V roce 1592 přibyla ke kostelíku zvonice. V husitských válkách převzali kostelík utrakvisté a opustili jej až po Bílé Hoře. Kostelík však zůstal bez duchovního správce. V 18. století byl filiálním kostelem k Libockému kostelu. Až v 19. století se stal opět farním, ale byl v tak špatném stavu, že nezbylo než zchátralý kostelík zbořit. Poslední bohoslužba se zde konala v roce 1901.

Hlavní vstup do kostela

Nový kostel v novogotickém stylu navrhl architekt Matěj Krcha. Samotná stavba kostela probíhala rychle, takže nový kostel byl vysvěcen už 11.října 1903. Celá stavba stála 80 tis. rakouských korun. Kostel má nestandardní orientaci presbytáře k severu.

Novogotický oltář

Vnitřní vybavení kostela je taktéž v novogotickém stylu. Oltářní obraz sv. Jakuba je dílem Konstantina Buška. V levo od presbytáře je gotický kamenný sanktuář s tepanými železnými dvířky, který pravděpodobně pochází z doby vlády Přemysla Otakara II.

Do kostela jsem dnes mohla nahlédnout, obdržela jsem totiž pozvání, stejně jako všichni okolojdoucí.

Pozvánka do kostela

Napište mi do komentářů jaké krásné kostely a kapličky máte ve svém okolí vy a rádi je navštěvujete. Těším se na Vaše příspěvky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *