Pražské rotundy

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě, rotunda sv. Kříže v ulici Karolíny Světlé na Starém Městě a rotunda sv. Longina Na Rybníčku na Novém Městě

Rotunda sv. Martina patří k nejstarším zachovaným kostelům v Praze. Postavena byla v době vlády krále Vratislava II. v 11. století. Za husitských válek byla vypleněna, pak z ní byl sklad prachu a nakonec ji Josef II. nechal zrušit. Dlouho pak sloužila jako skladiště a obydlí. Teprve v 19. století dostala zpět svou nynější podobu.

Rotunda sv. Kříže Menšího byla pravděpodobně postavena po velké pražské povodni v roce 1118, snad jako soukromá svatyně při nějakém dvorci. V 60. letech 19. století měla být zbořena, ale byla zachráněna Uměleckou besedou. Rotundu odkoupila a architekt Ignác Ullmann ji opravil bez nároku na honorář.

Rotunda sv. Longina vznikla někdy ve 12. století jako farní kostel osady Rybníček a až do 14. století byla zasvěcena sv. Štěpánovi. V 18. století byla zrušena a přeměněna ve skladiště. Obnovena byla již v polovině 19. století.

A jedna zajímavost, která se k rotundám váže:

Spojením rotundy sv. Longina s rotundou sv. Kříže Menšího s Malostranskou mosteckou věží a katedrálou sv. Víta prý ukazuje azimut letního a zimního slunovratu.

Rotunda sv. Kříže je součástí courání po staroměstském opevnění – II. část a Rotunda sv. Martina pak courání po Vyšehradě s piknikem, kterou chystám na teplé a slunné dny. Přidáte se?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *