Praha Karla IV. – tip na výstavu

Když přijel Karel, tehdy ještě markrabě moravský, v roce 1333 do Prahy, našel ji ve špatném stavu. Když umíral v roce 1378 patřila Praha k největším středověkým městům. Říká se, že větší než Praha byla pouze Konstantinopole a Řím.

Schéma Nového Jeruzaléma projektovaná na Prahu

Výstava názorně ukazuje vývoj Prahy za vlády Karla IV. a život ve středověkém městě. Je interaktivní, má mnoho animovaných ukázek a videomappingů a budete se divit, kolik času uplynulo. Najednou si uvědomíte, že jen díky Karlovi IV. existují Václavské náměstí (tehdy Koňský trh), Vodičkova, Jindřišská a známé ulice Ječná a Žitná, které vedly od Karlova náměstí (tehdy Dobytčího trhu) k opevnění Prahy. A jak skončilo právě toto opevnění vybudované za jeho vlády? Dnes se po něm prohánějí tisíce aut a říkáme ji Magistrála.

Videomapping vývoje Starého a Nového města – na obrázku je vidět Staré město s osvětleným Staroměstským náměstím a Havelským městem. Dále jsou zde vidět osvětlené brány staroměstského opevnění, o kterých si budeme povídat na některé z dalších procházek.

Mystika, která je úzce spjata s dobou panování císaře Karla IV. je také součástí výstavy. Dozvíte se, jak to bylo s půdorysem Nového Města dle předlohy Nového Jeruzaléma a mystickým křížem nových kostelů vybudovaných na Novém Městě. 

Na konci je potom herna, kde si děti můžou vyzkoušet různé oblasti života ze středověku.  Pokud tedy budete chtít strávit vánoční čas jinde než u televize, tuto výstavu vřele doporučuji celé rodině.

Výstavu naleznete V domě U Zlatého prstenu, Týnská 630/6, Praha 1 – Staré Město a patří pod Muzeum hlavního města Prahy. Otevřeno je denně, kromě pondělí od 9-20 hodin. 

Vánoční otevírací doba muzea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.