Letohrádek Amerika

Letohrádek Amerika – hlavní vstup z ulice Ke Karlovu

Letohrádek Amerika nebo také Michnův letohrádek byl postaven v letech 1717-1720 podle plánů architekta Kyliána Ignáce Dientzenhofera. Byla to jeho první stavba po návratu ze studijních cest. Stavbu si objednal hrabě Jan Václav Michna hrabě z Vacínova, prý na své schůzky s milenkou. Stavba byla dokončena v roce 1720, bohužel hrabě již o rok později umírá, takže si nádherné příměstské vily moc neužil. Dnes se vila s malou zahradou ztrácí mezi okolními domy, ale v době stavby zde byly pouze vinice a zahrady, tedy nádherné místo pro „lusthause“. Není divu, že v nedalekém okolí vyrostl další letohrádek Vojtěcha Jiřího hraběte Voračického z Paběnic (Ke Karlovu čp. 460a/11). Nádhernou sochařskou výzdobu zahrady vily obstarala dílna sochaře Brauna. Díla jsou připisována Antonínovi Braunovi, synovci Matyáše Bernarda Brauna.

Jedna ze soch v zahradě letohrádku od Antonína Brauna

V roce 1729 byl letohrádek prodán za 10 tis. zlatých Karlu Josefu hraběti Desfoursovi. Jedním z dalších majitelů byl profesor pražské univerzity Josef Veith, který zde často hostil učenou společnost, včetně členů zednářské lóže. Z toho asi vyplynuly pověsti, že je letohrádek jejich sídlem.

Roku 1843 kupuje vilu město Praha a budova se začala využívat k různým účelům. Sídlilo zde Muzeum školních pomůcek i třídy dívčího gymnázia Minerva. Od poloviny 19. století se o letohrádku hovoří jako o letohrádku Amerika, protože zde sídlila restaurace stejného jména. V roce 1932 se zde usadil spolek na postavení pomníku Antonína Dvořáka v Praze, a nakonec se zde po druhé světové válce usídlilo Muzeum Antonína Dvořáka, které je zde dodnes.

Zadní trakt letohrádku

Letohrádek najdete na adrese Ke Karlovu čp. 462/20. Při procházce Novým Městem pražským se u této nádherné stavby zastavíme a také si například povíme, proč se vile říkalo U Trpaslíků. Přesto doporučuji individuální návštěvu, abyste mohli obdivovat i nádherný interiér vily a případně se dozvědět i něco zajímavého ze života Antonína Dvořáka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *