Lennonova zeď

Lennonova zeď

Lennonovou zdí se nazývá zeď Maltézské zahrady na Velkopřevorském náměstí, na které se s odkazem na zpěváka Johna Lennona od 70. let 20. století objevují nápisy a malby.

Nápisy se zde však objevovaly od 60. let 20. století, kdy se zde objevovaly vzkazy pro Jana Wericha, který bydlel nedaleko na Kampě. Od 70. let se zdi říkalo „Zeď nářků“ – psaly se zde nejen vzkazy, ale i milostné básně. V 80. letech, po smrti Johna Lennona, zde kdosi využil kamenné desky, která bývala součástí vodovodu, a vytvořil tam náhrobek. Brzy se v okolí náhrobku začaly objevovat texty a obrázky související se skupinou Beatles. Zeď byla několikrát přemalována a dokonce zakryta plakátovací plochou. Ta byla odinstalovaná v roce 1989.

Po navrácení areálu řádu Maltézských rytířů byla zeď opravena a malíř František Flašar na zeď vytvořil portrét Johna Lennona. Bohužel díky popularitě mezi turisty byla původní malba zakryta nánosy graffiti a nápisů. Turisté dokonce posprejovali celé okolí včetně dalších zdí a okolních stromů.

V roce 2019 byla zeď rekonstruována a odhalena v nové podobě. Byla vymalována designérem Pavlem Šťastným spolu s třiceti umělci. Na zeď je zakázáno sprejovat, jsou zde vyhrazená místa na zápisy. Nově taktéž získala památkovou ochranu. Tak uvidíme, jak dlouho nám portrét John Lennona na zdi vydrží. Dnes má nasazenou roušku 🙂 #spolutozvladneme #mask4all

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *